painting_industrial.jpg
رنگ آمیزی صنعتی
رنگ اپوکسی فنول و پلی یورتان
کادری مجرب و ماهر
رنگ آمیزی ساختمان
رنگ آمیزی اپوکسی کف با ضخامت بالا
رزین های اپوکسی و پلی یورتان کف
سابقه ی کار طولانی
کادری مجرب
پوشش دهی صنعتی رزین پلی یورتان
مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
رنگ آمیزی نسوز
پوشش های مقاوم حرارت تا ۸۰۰ درجه سانتی گراد

کارگاه سندبلاست

چگونه یک روش خوب برای لایه برداری (سندبلاست) را انتخاب کنیم.


انتخاب روش های لایه برداری سندبلاست


ایجاد سطحی مناسب برای اعمال پوشش های رنگی بسیار ضروری می باشد.

 

سندبلاست کار های حرفه ای می دانند که انتخاب ساینده مناسب برای دستیابی به روکش پوشش دهی که دوام دارد مهم است. با استفاده از ساینده مناسب ، با انجام کار سریعتر و در حالی که حداقل حجم ساینده را خرج می کنید ، سود بیشتری کسب خواهید کرد.

اینها عواملی هستند که باید هنگام انتخاب ساینده مورد توجه قرار دهید.

 

خصوصیات سطح در سندبلاست


به عنوان یک قاعده کلی ، سندبلاست کار باید از بهترین ساینده لازم برای دستیابی به خصوصیات آماده سازی سطح مورد نیاز استفاده کند. ساینده خوب اثرات بیشتری را در هر حجم به شما می دهد. هرچه ذرات بیشتر در جریان باشند ، کار در همان زمان بیشتر انجام می شود. هنگام انفجار- سندبلاست - بتن یا چوب ، دیگر نیازی به ساینده سخت ، گران و ذرات درشت ندارید: شیشه خرد شده یک انتخاب عالی و ارزان برای کار روی سطوح نسبتاً نرم است.

با این حال ، هنگام آماده سازی آهن و فولاد برای یک سیستم پوشش محافظ ، ملاحظات اضافی وجود دارد. روکشها به سطوح صاف و صاف ضعیف می شوند ، بنابراین سندبلاست کار لازم است الگویی از تورفتگی هایی را ایجاد کند که روکش آن را لنگر ببندد ، الگوی لنگر.

 

مثال: گارنت

 

یک ذره گارنت 80 مش با مشخصات عمق 3.6 میلی متر از جنس فولاد است.

 

1. 177 میکرون 

2. نوک

3. 76.2 میکرون 

4. شیار

 anchor pattern

 

 

* توجه - قبل از انتخاب ساینده ، برگه های داده را از وب سایت سازنده پوشش بررسی کنید تا شرایط بهینه آماده سازی سطح را بدست آورید.

مثلا:

آهن و فولاد - SSPC-SP6 - پروفیل 2 mil.

 

 

 الگوی لنگر

 

هنگامی که یک ذره ساینده به اندازه کافی سخت به فولاد برخورد می کند ، سطح  ذره ای تغییر شکل می دهد و شیار های ایجاد می کند . فاصله بین نوک و عمق شیار به عنوان نمای عمق شناخته می شود.

در ایالات متحده ، نمای عمق با میلی متر - هزارم اینچ اندازه گیری می شود. در سیستم متریک از میکرون (یک میلیونم متر) استفاده می شود.

            1 میلی = 25.4 میکرون.

 

برای چسبندگی بهینه ، روکش کاربردی باید شیار را کاملاً پر کرده و نوک ها را بپوشاند. هرچه مشخصات آن عمیق تر باشد ، لنگر بیشتر اتفاق می افتد. اما اگر مشخصات آن بسیار عمیق باشد ، نوک شایر ها می توانند از سطح پوشش بیرون زده و باعث زنگ زدگی و نارسایی زودرس پوشش شوند. در بعضی موارد ، ممکن است پیمانکار ملزم شود که با یک ساینده ریزتر به سطح منطقه برگردد تا سطح را به عمق مشخصات مشخص کاهش دهد - یک اشتباه پر هزینه.

 

به طور کلی ، عمق پروفایل صحیح 25 تا 30٪ ضخامت فیلم خشک سیستم پوشش کل خواهد بود. برای اکثر روکش های صنعتی ، مشخصات فولادی معمولی بین 2-3 میلی متر است ، که به طور معمول از 5 میل نمی باشد.

 

 

sizes chart garnet mesh 

 

سند بلاست با درجه بندی SA 2 1/2 و سایر درجه ها

روش های آماده سازی سطح - لایه برداری و سندبلاست

 

این گزارش به عنوان نتیجه مباحث در گروه کاری پوشش ها از موسسه مهندسی خوردگی بخش مهندسی خوردگی (CED) تهیه شده است ، که در آن توافق شده است که تعدادی از اسناد راهنمایی فنی را تهیه و از طریق حوزه فنی CED تهیه کنید. وب سایت موسسه خوردگی. این سند با هدف ارائه بینش مختصر در مورد انواع روش های آماده سازی قبل از استفاده از روکش ها ، تجهیزات مورد استفاده و چگونگی ارتباط این با استانداردهای صنعت در دسترس است. برای این منظور ، سه روش معمول آماده سازی سطح پیش از پوشش ، یعنی سند بلاست ، روش ابزار دستی و قدرت و جت آب ، در برخی از جزئیات مورد بحث قرار گرفته است.

 

sandblasting sheep

1. مقدمه


 تقریباً 80٪ از خرابی های رنگ در اثر آماده سازی سطح ضعیف یا استفاده ضعیف از رنگ ایجاد می شود. مهم نیست که رنگ آن چقدر خوب باشد ، اما اگر در آماده سازی ضعیف در آن استفاده شود ، قابلیت های رنگ آمیزی و پوشش دهی کامل  نخواهد شد . 
 
بازرسی بصری باید قبل از آماده سازی سطح روی کلیه موارد فولادی انجام شود. این روش های آماده سازی سطح مناسب برای ساختار مورد نظر و همچنین میزان نیازهای قبل از آماده سازی را تعیین می کند. چنین مواردی باید قبل از فرایند اصلی آماده سازی سطح انجام شود. آماده سازی پیش از پوشش می تواند شامل یک فرآیند سنگ زنی یا پر کردن برای از بین بردن لمینیت ها ، لبه های برش شعله و پاشش جوش (ISO 8501-3) و یا رسیدن به گرد یا صاف کردن گوشه ها و جوش ها باشد. این روش ، نقاط ضعف یا بی نظمی های بالقوه را حذف می کند تا سطح بهتری برای دستیابی به ساخت یکنواخت فیلم فراهم کند.
 
سطوح مختلف آماده سازی سطح ممکن است از طریق روش های مختلف تمیز کردن حاصل شود. سه روش معمول آماده سازی سطح پیش از پوشش ، یعنی سند بلاست ، روش ابزار دستی و قدرت و جت آب وجود دارد که در این مقاله به سندبلاست می پردازیم.

 

2 .تمیز کردن انفجار ساینده یا سندبلاست

 

 

2.1 مقدمه و روشها

 

تمیز کردن انفجار ساینده - سندبلاست - اصطلاح معمول برای تمام روش هایی است که با استفاده از ساینده هایی که به سمت جلو رانده می شوند ، با سرعت بسیار زیاد تمیز می شوند. به طور معمول این سرعت می تواند در حدود 220 مایل در ساعت (350 کیلومتر بر ساعت) باشد. این فرآیند یک نمای سطح ایجاد می کند ، کیفیت آن بر عملکرد هر نوع پوشش محافظ رنگ تأثیر می گذارد.
 
در صورت استفاده از سیستم های ماندگاری بالا ، در صورت انجام بهترین سیستم ها ، باید تمام پوشش های آسیاب و قدیمی و همچنین سایر آلاینده ها را از بین ببرید.
 
یکی از مزایای تمیز کردن انفجار این است که یک نمای سطح (الگوی لنگر) را فراهم می کند که می تواند متناسب با روکش های مورد استفاده متناسب باشد. سیستم های انفجار دستی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند ، اگرچه سیستم های نیمه اتوماتیک / روباتیک با خلاء زباله نیز موجود هستند.
 
ویژگی هایی که باید در حین تمیز کردن انفجار کنترل شوند شامل مشخصات یا درجه زبری ، سطح گرد و غبار و نمک و آلودگی غیر بصری است. توجه داشته باشید که تمیز کردن انفجار ساینده باعث افزایش سطح فولاد می شود که منجر به افزایش چسبندگی پوشش می شود. مشخصات بسته به اندازه و نوع ساینده ای که برای مثال می توان از گارنت ، اکسید آلومینیوم ، سرباره مسی ، شات فولادی یا رنده استفاده کرد ، متفاوت خواهد بود. نمای سطح می تواند به ارزش چسبندگی یک پوشش کمک کند و از جنبه های مهم پوشش ها و محافظت در برابر خوردگی است.
 
با این حال ، باید توجه داشت كه انفجار ماسه سنگ ، احتمال وارد كردن قطعات كوچك از ریز را در سطح ایجاد می كند. ترکیب ذرات موجود به ساینده مورد استفاده بستگی دارد. این ذرات می توانند برای جلوگیری از خوردگی ، از نظر پوشش پوشش بسیار مضر باشند. به عنوان مثال ، آنها می توانند سطح را به صورت الکتروشیمیایی فعال کنند ، به عنوان مثال با ایجاد اثرات خوردگی در شکاف. در حالت ایده آل ، باید اقدامات احتیاطی صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که چنین ذرات باقیمانده تحت پوشش روی سطوح فلزی منفجر نشده وجود ندارد. یک بررسی بصری باید انجام شود و هر ذره مشاهده شده باید خارج شود (به عنوان مثال با یک برس سفت سفت).

 

2.2 استاندارد های عمومی سندبلاست و لایه برداری(عمومی)

 

طبقه بندی استاندارد سوئدی SA (SA 1.0 - 3.0 ، در زیر مشاهده می کنید) برای چندین دهه برای توصیف سطح پایان سطح حاصل از فرآیند تمیز کردن انفجار سایشی استفاده شده است.
 
استاندارد انفجار SA3 به عنوان تمیزترین سطح ممکن از تمیز کردن انفجار تلقی می شود و به طور معمول در محیط کارخانه با استفاده از کنترل های مهندسی و ماشین های انفجار خودکار با ساینده های فلزی تولید می شود. SA2½ به طور معمول در سایت های کاری به دست می آید ، به عنوان مثال وقتی

 
 

بازسازی سازه های قبلاً روکش شده ، جایی که دسترسی گاهی اوقات دشوار است و از مقررات موقت مانند کپسوله کردن ، گرمایش و رطوبت زدایی برای کنترل کار استفاده می شود.
 
تمیز کردن انفجارها باید همیشه با یک استاندارد توافق شده مشخص شود ، به عنوان مثال با استفاده از استانداردهای بصری مانند آنچه در ISO 8501-1 شرح داده شده است (به شکل 1 و جدول 1 مراجعه کنید). استفاده از یک استاندارد بصری به عنوان یکی از معیارهای تعیین صحیح نتیجه انفجار به شدت توصیه می شود ، زیرا استاندارد بصری می تواند به سرعت هرگونه اختلاف ناشی از درک فرد از سطح سطح را پس از استاندارد ساینده انفجار برطرف کند (به عنوان مثال Sa 2 ، Sa 2½ یا Sa 3).
 
جدول 1 همچنین استانداردهای مربوط به انجمن ملی مهندسان خوردگی (NACE) و تعاریف انجمن حمایت از پوشش (SSPC) را ذکر کرده است .

 

sandblast grades sample

 

شکل 1: استانداردهای انفجار معمولی - سندبلاست ، معمولاً مرجع (دیدن ISO 8501-1).


 
توجه داشته باشید که توضیحات جایگزین برای آنچه که در کوپن های شکل 1 نشان داده شده است عبارتند از: "تمیز کردن سفید ، تمیز کردن نزدیک به سفید ، تمیز کردن معمولی و تمیز کردن ضعیف و تمیزکردن دستی فولاد می باشد".

 

sandblasting table

 

جدول 1: سطوح مورد نیاز برای برنامه های مختلف در مورد استانداردهای نظافت انفجار
 
همچنین توجه داشته باشید که دو سری استاندارد در سری ISO 8501 وجود دارد که حائز اهمیت هستند: ISO 8501-2 "نمرات آماده سازی بسترهای فلزی که قبلاً پوشیده شده اند بعد از برداشتن موضعی از پوشش های قبلی" و ISO 8501-3 "درجه آماده سازی لبه های جوش و مناطق دیگر با نواقص سطح "

 

 

سندبلاست خط لوله و سندبلاست تأسیسات

سندبلاست تجهیزات صنعتی و قطعات صنعتی

 

از جمله راهکار هایی که برای لایه برداری و زدودن اجرام زاید از روی سطوح و قطعات صنعتی صورت می پذیرد ، سندبلاست یا شن زنی می باشد.


در این فرآیند ذرات بسیار ریز ساینده از قبیل شن و ماسه با فشار بر روی سطح پاشیده می شوند.


در واقع سندبلاست یک لایه بردار موثر برای زدودن گرد و غبار، رنگ، آلودگی و … را از سطوح پاک می کند.


در این روش پاک سازی، ذرات ساینده با شتاب زیاد از یک نازل به سمت سطح پرتاب می شوند و سطح را تمیز می نمایند.

 

sandblast silic

 

این راهکار ،  بسیار موثر برای هموار کردن و شکل دهی به سطوح مختلف است.

ذرات ساینده ای که در صنعت سندبلاست به کار برده می شوند شامل ماسه سیلیس، اکسید آلومینیوم، مس باره، خرده شیشه، ساچمه ها و ذرات ریز فولادی، ماسه سرامیک و کربید سیلسیم هستند که هر کدام با توجه به سطح مورد نظر انتخاب می شوند.


این ساینده ها دارای ویژگی های متفاوتی هستند و سختی، مقاومت، چگالی، سایز و شکل آن ها گوناگون است.
علاوه بر آن تجهیزاتی که برای اجرای عملیات سندبلاست مورد استفاده قرار می گیرند شامل کمپرسور باد، شیلنگ، نازل سندبلاست، دیگ و کلاه سندبلاست می باشند.


کاربرد سندبلاست 


 • آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی و انواع آبکاری تزئینی و صنعتی
 • تمیزکاری و مات کاری سطوح
 • ماسه زدایی، زنگ زدایی و رنگ زدایی سطوح
 • زبرکاری سطوح برای انجام عملیات تفلون کاری و لعابکاری
 • حکاکی و برجسته کاری بر سطوح چوبی، شیشه ای، MDF، سرامیک، کاشی و …

 

 


دستگاه سندبلاست


پرکاربردترین دستگاهی که برای اجرای سندبلاست مورد استفاده قرار می گیرد ایربلاست است. لغت ایربلاست به تمیزکاری سطوح با استفاده از فشار هوا اشاره دارد.
در این روش همانطور که در بالا اشاره شد از مواد ساینده با به کارگیری فشار هوا برای تمیزکاری استفاده می شود. مواد مورد استفاده در دستگاه ایربلاست غیرفلزی هستند و به ندرت مواد فلزی به کار برده می شود.
ایربلاست سهم ویژه ای را در صنعت به منظور آماده سازی، تمیزکاری و مقابله با خوردگی سطوح به خود اختصاص داده است. با استفاده از این دستگاه، مواد ساینده به روش هایی مانند مکشی و فشاری پرتاب می شوند.
روش مکشی نسبت به روش فشاری اقتصادی تر و رایج تر است و برای محیط زیست نیز مناسب تر می باشد اما با این وجود روش فشاری قدرت بیشتری دارد، در نتیجه قطعات با سرعت بیشتری تمیز می شوند. ایربلاست دستگاهی اپراتور محور است و ذرات ساینده توسط نیروی انسانی به کار برده می شوند.

 

clemco tankers sand

سندبلاست لوله و تاسیسات صنعتی و خانگی

 

سندبلاست لوله به عنوان یکی از کارآمدترین روش های زدودن آلودگی ها و زنگ زدگی های سطوح داخلی و خارجی یک لوله فلزی در صنایع شناخته شده می باشد و تقریباً 90 درصد لوله های قطور فلزی قبل از اینکه فرآیند رنگ آمیزی و یا پوشش دهی برای آن ها انجا شود، مورد سندبلاست قرار می گیرند. پس از پایان عملیات سندبلاست لوله، سطحی پاکیزه، عاری از آلودگی و با درجه زبری مناسب برای رنگ کاری به دست می آید.

 

تمام تجهیزات و ملزومات مورد نیاز برای عملیات سندبلاست لوله باید از این قابلیت برخوردار باشند که این فرآیند را هم برای سطح خارجی لوله و هم برای سطوح داخلی آن با راندمان بالا اجرا کنند؛ علاوه بر این، مراحل کار باید به گونه ای باشد که برای لوله های قطور و بزرگ و برای لوله های فلزی با قطر کمتر نیز کاربرد داشته باشد.

 

همانطور که می دانید بهترین ذرات ساینده ای که در حال حاضر در فرآیند سندبلاست لوله مورد استفاده قرار می گیرند، ذرات ماسه و یا سیلیس هستند که البته در دانه بندی های متفاوت در بازار وجود دارند؛ بر اساس تحقیقاتی که در زمینه شناسایی و معرفی ذرات ساینده مدرن در صنعت سندبلاست انجام شده است، محققان عقیده دارند علاوه بر ذرات ساینده متداول امروزی، می توان از ذرات دیگری نظیر شن، کروندوم (corundum) یا ذرات یخ نیز برای سندبلاست استفاده کرد. آن ها عقیده دارند استفاده از ساینده هایی که فرآوان و در دسترس باشند، مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

دستگاه هوا یا کمپرسور که برای ایجاد فشار در سندبلاست لوله مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از مهم ترین تجهیزات این عملیات صنعتی به شمار می رود؛ بسیاری از دستگاه های سندبلاست به صورت کابین یا اتاقک شکل ساخته شده اند و به این ترتیب از اثرات مخرب محیطی محفوظ هستند؛ با این حال، باید دانست که ساخت این گونه دستگاه های صنعتی مطابق با استانداردهای بین المللی و سوئدی انجام می شود.

 

اجرای دقیق عملیات سندبلاست لوله

 

اجرای کامل و بدون نقص سندبلاست لوله در گرو مهارت و تجربه ویژه اپراتور سندبلاست است؛ البته مجهز بودن دستگاه های سندبلاست نیز در این مورد نقش مهمی ایفا می کند؛ علاوه بر این موارد، اختصاص داشتن یک محیط کاری ویژه برای عملیات سندبلاست لوله به خوبی می تواند راندمان کار را افزایش دهد و سرعت سندبلاست را نیز بالا ببرد.

 

در صنایعی که به طور اختصاصی در زمینه سندبلاست لوله فعالیت می کنند، یک محیط خاص یا فضای کاری وخصوص برای سندبلاست لوله ها در نظر گرفته می شود. تمام تجهیزات مورد نیاز برای سندبلاست در آن مکان قرار می گیرند و محل، از نظر تهویه و ایمنی نیز به طور دقیق مجهز می شود. به طور مثال، در یک کارخانه سندبلاست لوله، در یک فضای صنعتی دقیق، عملیات سندبلاست برای لوله های 2 تا 140 اینچ اجرا می شود.

عملیات سندبلاست برای لوله های قطور و یا لوله های باریک تر با استفاده از دستگاه سندبلاست و یک دستگاه هوای فشرده که مجهز به یک توربین موتوردار است به خوبی امکان پذیر می باشد. توربین های مکانیکی هوای فشرده قابلیت انجام سندبلاست را برای تعداد 6 لوله به طور همزمان دارند و می توانند لوله هایی با قطر 8 اینچ را به خوبی پاکسازی نمایند. استفاده از توربین های مکانیکی سندبلاست بسیار کارآمدتر از کمپرسورهای هوای فشرده سندبلاست هستند.

قسمت بسیار مهم در ایستگاه سندبلاست لوله این است که لوله ها به ترتیب وارد محفظه کابین سندبلاست می شوند و پس از پایان عملیات سندبلاست، از طرف دیگر کابین خارج می گردند؛ یک سیستم جمع اوری ذرات ساینده و گرد و غبار ناشی از سندبلاست لوله نیز در قسمت عقب دستگاه تعبیه شده است که به این ترتیب ایمنی فرآیند را افزایش می دهد.

 

pipe line two line

 


نکات مهم در اجرای سندبلاست


رعایت نکات ایمنی
در اجرای این روش، ذرات ساینده با سرعتی بسیار بالا از نازل خارج می شوند تا بتوانند سایندگی سطح را انجام دهند. این ذرات اگر با پوست برخورد کنند منجر به سائیده شدن آن می گردند، از این رو استفاده از تجهیزات ایمنی حین کار بسیار ضروری است.
این ذرات در هر شکافی وارد می شوند و در اثر ضربه آسیب وارد خواهند کرد. به همین دلیل استفاده از عینک محافظ، ماسک، دستکش کار و روپوش های ضخیم توصیه می گردد.


دقت در انتخاب مواد ساینده


ذرات ساینده مهمترین مواد اولیه در اجرای سندبلاست هستند. از این رو برای اینکه کیفیت این کار بالاتر رود، انتخاب این ذرات باید با دقت صورت گیرد. هیچ گونه مواد زائد نباید در بین این ذرات وجود داشته باشد. علاوه بر آن سایز و شکل آن ها نیز باید یکنواخت انتخاب شود تا کیفیت کار بالا رود.


محیط اجرای عملیات


در کف محلی که عملیات سندبلاست انجام می شود یک پوشش پلاستیکی قرار می دهند تا بتوان ذرات را جمع آوری نمود. با این کار می توان محیط مورد نظر را راحت تر تمیز کرد. علاوه بر آن با جداسازی رنگ از ذرات می توان این مواد ساینده را مجدداً استفاده نمود.


فشار هوا


میزان فشار هوا در اجرای سندبلاست بسیار حائز اهمیت است. برای انجام سندبلاست با سرعت بالا، فشار هوا باید ۷۰ پوند بر اینچ باشد اما برای فشارهای بالاتر باید از کمپرسورهای هوای صنعتی استفاده گردد.


رعایت فاصله مناسب


فاصله دستگاه سندبلاست از سطح مورد نظر باید ۸ الی ۱۲ باشد. اگر دستگاه بیشتر به سطح نزدیک شود، میدان ضربه محدود می شود و اگر نازل در فاصله دورتری قرار گیرد، ذرات خیلی وسیع تر پخش می شوند.
دستگاه سندبلاست باید کل سطح را در بر گیرد، از این رو رعایت فاصله استاندارد بسیار ضروری می باشد. در این صورت کیفیت کار بالاتر خواهد رفت.


مزایای سندبلاست


 • سندبلاست کاربردهای وسیعی دارد و از آن برای انواع سطوح بتنی، آجری، سنگی، شیشه ای، چوبی و … استفاده می شود.
 • استفاده از سندبلاست برای پرداخت ورق قبل از برش آن منجر به افزایش دقت و سرعت برش خواهد شد.
 • این روش بهترین روش پرداخت سطوح است که مواد اضافی و سخت را از روی سطوح پاک نموده و آن را تمیز و یکدست می کند.
 • پرداخت سطوح با روش های دستی بسیار وقت گیر است اما با استفاده از سندبلاست در عرض چند دقیقه می توان پرداخت سطوح مختلف را انجام داد.
 • سندبلاست بهینه ترین و سریع ترین روش پاک سازی سطوح رنگ کاری شده و قدیمی است. با استفاده از آن در کمترین زمان ممکن می توان سطح را برای رنگ آمیزی مجدد آماده کرد.
 • زنگ زدایی سطوح را می توان با استفاده از سندبلاست انجام داد، از این رو سطح فلز در شرایط بهتری قرار می گیرد و طول عمر آن افزایش می یابد.
 • سندبلاست برای تمیزکاری سطوحی که بر روی آن ها دوده، رسوب، زنگ زدگی، گریس و انواع آلودگی ها وجود دارد روشی بسیار مناسب و ایده آل به شمار می‌آید.
 • در این روش تنها با استفاده از یک کیت سندبلاست، یک پوشش محافظ و یک سیستم شست و شو به راحتی می توان عملیات تمیزکاری سطح را انجام داد.
 • سندبلاست برای تزئین شیشه و سطوح پلاستیکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • با استفاده از سندبلاست می توان شیشه را با طرح های زیبا تزئین نمود.
 • رفع آلودگی ها از زاویه ها و گوشه و کنار سطوح با روش سندبلاست امکان پذیر است.
 • سندپلاست روشی مقرون بصرفه و اقتصادی است.
 • پاک سازی سطوح با روش سندبلاست، راندمان رنگ آمیزی را بالا می برد و با اجرای دقیق آن دیگر نیازی به تکرار رنگ آمیزی نیست.

بررسی انواع درجه بندی سندبلاست در رنگ آمیزی صنعتی

چگونه می توان استاندارد های آماده سازی سطوح فلزی را شناسایی نمود؟

 

sandblast grade

 

درجه لایه برداری در فلزات ضد خوردگی که به اصطلاح انگلیسی cleanliness نیز می گویند ، شامل دو استاندارد بین المللی می باشد . اولی استاندارد سندبلاست آمریکایی می باشد که در سال 1985 ثبت گردید و به SSPC Standards معروف است و دیگری استاندارد کشور سوئد می باشد که معروف و پرکاربرد در بین سندبلاست کاران ایرانی میباشد و در سال 1976 وضع گردید .استاندارد سوئدی SA در 4 درجه ثبت گردیده است : sa1 , sa2 , sa2.5 , sa3 و معمولاً در دنیا رایج تر از نوع آمریکایی SSPC می باشد.

 

درجه سندبلاست Sa 1 (SSPC-SP7)Light Blast Cleaning

 

 میزان این درجه sa متناسب با وایربرس و یا فرچه ی دستی است که برای لایه برداری صورت می پذیرد . این مورد مناسب برای تمیز کردن روغن ، گریس ، خاک ، پوسته های زنگار ، زنگ زدگی های سست ، گرد و خاک سست و رنگ ها و تمام پوشش هایی از این قبیل مناسب می باشد. در هر صورت این درجه از لایه برداری توانایی این را دارد که بشود میزان یکسانی از مواد ساینده بر روی سطوح استفاده نمود تا در نهایت به سطحی یکنواخت و لایه برداری شده برسیم.

 

درجه سندبلاست Sa 2 (SSPC-SP6)Thorough Blast Cleaning

 

در مراحل آماده سازی این درجه از سندبلاست که کم ترین درجه از سندبلاست اجرایی می باشد ، تمام روغن ها ، گریس ها ، کثیفی ها و خاک ، زنگ زدگی های کم و مواد خارجی به طور کامل برداشته می شوند و تمام زنگار ها ، زنگار های سطوح و رنگ های قدیمی نیز به طور کامل پاک می شوند ،    به جـــزء        سایه روشن ها ، رگه ها و تغییر رنگ های ایجاد شده بر روی فلز که ناشی از زنگ زدگی می باشد . زنگار های سطحی و کم و رنگ ها و پوشش های محکم ساکن که باقی مانده نیز به خوبی تمیز نمی شوند.    اگر در سطوح حفره ای وجود داشته باشد ، در پایین ترین نقطه از حفره ممکن است کمی از رنگ و زنگار باقی بماند . حد اقل دو سوم از مواد و زنگار باقی مانده در این مرحله بایستی به طور کامل پاک و زدوده شود و باقی مانده ی آن نیز بایستی در حد کم و ناچیز باشد همان طور که در بالا ذکر گردیده است.

 منبع مقاله

درجه سندبلاست استاندارد و پرکاربردترین نوع سندبلاست Sa2.5 (Sa standards),Near White Blast cleaning

 

این درجه از سندبلاست به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و با استاندارد ها و الزامات فنی مورد نظر تطبیق می نماید . در این درجه سندبلاست SA2.5 تمام روغن ها ، گریس ها ، زنگار ها ، گرد و خاک زوائد سست چسبیده به سطوح ، رنگ ها و سایر مواد خارجی به صورت کامل از سطح مورد نظر پاک و برداشته می شوند ، به جزء چند مورد کوچک که شامل : سایه های خیلی کم رنگ حاصل از مواد چسبیده بر روی سطح مورد نظر ، رگه های کم و کمرنگی که حاصل از زنگ زدگی می باشد ، به خوبی پاک نمی شوند .

در مجموع بایستی حداقل 95% از مواد خارجی قابل مشاهده ، از سطح مورد نظر پاک شوند . 

از نقطه نظر فنی - کاربردی این سطح از سندبلاست بهترین سطح کیفی برای آماده سازی سندبلاست می باشد که امروزه کاربرد بیشتری در صنعت و تعمیر و نگه داری تاسیسات صنایع دارد.

 

sandblat zinkrich

 

درجه نهایی سندبلاست  Sa 3(SSPC SP5)Blast Cleaning to Visually Clean Steel 

 

این درجه بالاترین حد سندبلاست در آماده سازی سطوح می باشد که تمام زنگ زدگی های قابل مشاهده بر روی قطعات و تجهیزات ، رنگ های و آلودگی ها را به صورت یکنواخت برداشته و در نهایت فلز سفید یا خاکستری نمایان می شود . 

این درجه از سندبلاست در مکان هایی استفاده می شود که سندبلاست دارای کارایی خاص و مهمی باشد و قبل از اجرای پوشش های حفاظتی به کار می رود ، مانند سطوحی که دائماً در معرض آب و مواد شیمیایی محلول مایع قرار دارند.

 

 

 

sand blast copper3

 

مقایسه سندبلاست و وت بلاست و بررسی عملکردی آن

سندبلاست یکی از پرکاربرد ترین راه های رایج برای لایه برداری از سطوح فلزی ، سازه های بتنی ، استراکچر ها ، مخازن ، پالایشگاه ها و سایر سطوح و کاربری ها می باشد . سندبلاست به علت بهره وری بالا در لایه برداری یکی از راهکارهای مفید و به صرفه و بهترین روش - از نظر نویسنده - می باشد که کارایی زیرسازی در پروژه های رنگ آمیزی را چند برابر نموده و راه را برای تحویل هرچه بهتر و استاندارد در پروژه های coating پوشش دهی صنعتی و رنگ آمیزی صنعتی سطوح هموار می نماید . 

مسباره و استفاده ی آن در سندبلاست : الی رغم ایجاد آلودگی محیطی در مواقع استفاده از مسباره در عملیات شن زنی مناسب می باشد ، اما در کل استفاده از مسباره بسیار به صرفه و دارای کیفیت عالی می باشد . 

 

 سندبلاست  مسباره با بهره وری بالا

 

مسباره براق از محصولات و فرآورده های فرعی معادن استخراجی مس می باشد.

نوع مات و براق این نوع ساینده ها تقریبا در یک رنج کیفیتی می باشد و درجه آن حدوداً SA 2 1/2-SIS می باشد.

گریت مسباره مات محصولی فرعی حاصل از استخراج مس می باشد.

گریت مسباره بهترین فرآورده سندبلاست برای عملیات رنگ آمیزی می باشد و این محصول دارای سختی و چگالی بالا می باشد که در مقایسه با سیلیس بهره وری بالاتری دارند.

 

copper sandblast mat

 

 

ساب پاشی یا سندبلاست

 


فرایندی که در آن ذرات ساینده تحت فشار هوا روی سطح قطعات فولادی پاشیده می‌شود تا برای رنگ‌کاری آماده شوند ساب‌پاشی (به انگلیسی: Abrasive blasting) نام دارد.

نوعی از ساب‌پاشی که در آن تمیزکاری سطح فلز از طریق پاشیدن جریانی پرسرعت از ماسه یا ماده ساینده دیگر صورت می‌گیرد را شن‌زنی (سندبلاست) می‌گویند.

شن‌زنی به این صورت است که ماسه‌های ساینده که عمدتاً از جنس سیلیس و اکسید فلزات با اندازه‌های مختلف هستند با استفاده از فشار باد کمپرسور شتاب گرفته و بر روی سطح قطعه پاشیده می‌شوند. با استفاده از شن‌زنی می‌توان عملیات زنگ‌زدایی، ماسه‌زدایی و رنگ‌برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات یا صیقل دادن را انجام داد. تمیزکاری انواع قالبهای صنعتی، زبر کردن سطوح قطعات (با استفاده از ساینده‌های مخصوص) جهت بهینه انجام شدن عملیات لعاب‌کاری و تفلون کاری برای ماندگاری و کیفیت بهتر نیز از دیگر کاربردهای شن‌زنی است. شن‌زنی همچنین در آماده کردن سطوح قطعات جهت انجام انواع آبکاری‌های صنعتی، تزئینی یا رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. حک کردن نوشته و نقوش مختلف و گودبرداری یا برجسته‌کاری آن‌ها بر روی سطوح شیشه‌ای، چوبی، ام‌دی‌اف، کاشی، سرامیک و طلق که بیشتر برای انجام امور تجاری و تبلیغاتی و تزئینات دکور مورد استفاده می‌باشد، نیز از دیگر موارد کاربرد شن‌زنی است.

 

sand blast taj

 

وت بلاست و کاربرد کارگاهی آن


روند کار در این روش پاشش مواد ساینده مخلوط شده با آب به وسیلهٔ هوای فشرده یا سیستم‌های ویل بلاست است که عموماً این تکنیک با انرژی هوای فشرده بکار می‌رود. کاربردی‌ترین دستگاه‌های وت بلاست، دستگاه‌های وت بلاست پرتابل و سیار هستند، که عمدتاً برای آماده‌سازی سطوح قطعات با ابعاد بزرگ و غیرقابل حمل مورد استفاده قرار می‌گیرند. غبار منتشره عملیات بلاستینگ که از برخورد مواد ساینده به سطح و خردایش آن‌ها بوجود می‌آید در این روش تا ۹۰٪ رفع می‌گردد.

 

جمع بندی :در کل سندبلاست مناسب برای محیط باز و سازه های فلزی عظیم می باشد و وت بلاست در حال حاضر با این تکنولوژی های موجود در این زمینه مناسب برای قطعات ریز و کارگاهی می باشد.

درباره ی شرکت رنگ آمیزی آرکا

شرکت رنگ آمیزی آرکا با دارا بودن کادری مجرب و سابقه ی 30 ساله در رنگ آمیزی صنعتی  و ساختمانی

آماده ارائه خدمات در زمینه رنگ آمیزی با سری رنگ های رنگ اپوکسی ، رنگ روغنی و پلاستیک ، رنگ پلی یورتان و سایر رنگ ها و پوشش های صنعتی و ساختمانی  را دارا می باشد.

ما با عمل اثبات می کنیم که بهترین مجری کارهای رنگ آمیزی در ساختمان و مراکز صنعتی هستیم.

Search

رنگ آمیزی صنعتی آرکا